یکی از آفت های رایج در باغات پسته،آفت پسیل پسته می باشد،و سابقه ای طولانی دارد به طوری که از گذشته های بسیار دور نیز چنین آفتی درختان پسته را تهدید می کرده است.

آفت پسیل پسته یک معضل جدی برای باغدارن شده و سالانه به منظور مقابله با آن هزینه های بسیار زیادی می شود،و به لحاظ اقتصادی ضربه و خسارت جبران ناپذیری وارد می کند.

آفت پسیل دارای چند نسل در سال می باشد به همین دلیل است که میزان خسارتی که وارد می کند بسیار زیاد است. یکی از خصوصیات این نوع آفت این می باشد که سرمای زیر صفر درجه را نیز به خوبی تحمل می کند و از بین نمی رود.

این آفت تقریبا سه دوره زندگی دارد ابتدا تخم است سپس پوره یا نوزاد و در نهایت به یک حشره کامل تبدیل می شود که برخی نر و برخی ماده هستند.

تغذیه و انتقال آلودگی توسط حشرات کامل انجام می شود در واقع حشره شروع به تغذیه کردن می کند و شیره گیاهی درخت را به صورت کامل می مکد و مواد پروتئینی را جذب می کند و جالب است بدانید،آفت پسیل پسته مواد قندی موجود در شیره را دفع می کند که این مواد قندی زمانی که در مجاورت هوا می مانند به صورت شکر در می آیند.

چنانچه نسبت به از بین بردن آفت پسیل پسته اقدامی نشود و این حشرات با تولید مثل افزایش جمعیت داشته باشند بعد از تغذیه برگ ها به سراغ میوه و خوشه ها می روند و در نهایت محصول درخت به طور کامل از بین خواهد رفت.

علائم آفت پسیل پسته بیشتر در برگ ها نمود پیدا می کند به طوری که حشرات رفته رفته از برگ ها تغذیه می کنند و زمانی که برگ دچار آسیب شود ریزش پیدا می کند.

در موارد نیز خشک شدن برگ ها بر روی شاخه ها و حتی خشک شدن شاخه ها را نیز در بر خواهد داشت،حشرات زمانی که کامل از برگ و جوانه ها تغذیه کنند در مراحل بعدی به سراغ میوه درخت می روند و شروع به تغذیه می کنند. چنانچه اقدامی جهت از بین بردن پسیل پسته صورت نگیرد خسارت جبران نا پذیری وارد می کند.

بیشترین حساسیتی که میوه پسته نسبت به آفت پسیل پسته دارد زمان نزدیک به رسیدن میوه یعنی خرداد تا مرداد ماه می باشد،در این زمان حشرات با فرو کردن خرطوم خود در بافت برگ ها یا میوه شیره را تغذیه می کنند. بعد از تغذیه علائم اولیه به صورت شکرک زدن برگ ها پدیدار می شود سپس ریزش برگ ها می باشد که نشان از خشک شدن آن است.

عمده خسارت آفت پسیل پسته خرداد ماه می باشد،یعنی این زمان را می توان زمانی بحرانی به حساب آورد که برگ ها زود تر از زمان مشخص شروع به ریزش می کنند همچنین جوانه ها نیز طراوت خود را از دست داده و بافت سفت آنها حالت پوکی به خود می گیرد.

البته لازم به ذکر است که میزان خسارت به نوع نژاد پسته نیز بستگی دارد برخی نژاد ها معمولا در برابر ریزش برگ مقاوم تر هستند و ریزش کمتری دارند،در زمان خرید نهال پسته باید به این نکته توجه کافی داشت که رقمی را انتخاب نمود که نسبت به پسیل پسته مقاوم باشد و دچار آسیب نشود.

استفاده از سموم از طرفی که برای از بین بردن حشرات و آفات موثر است از طرفی دیگر برای محیط زیست خطر جدی به حساب می آید پس باید برای جلوگیری از آفات از سموم کم خطر استفاده نمود،سمومی مانند هگزافلومورون و اسپیروتترامات برای از بین بردن آفت پسیل پسته مناسب است،بهترین زمان سمپاشی نیز اوایل خرداد می باشد